Wspaniałym wynalazkiem medycyny w dziedzinie onkologii są markery nowotworowe. Czym sa markery nowotworowe i do czego służą ? Najczęściej takimi znacznikami są białka lub antygeny związane w ścisły sposób z danym nowotworem. Jeśli poziom czyli stężenie takiego markera zwiększa się i jesteśmy w stanie to wykryć zanim dojdzie do złośliwego procesu nowotworowego, wówczas możemy sprawniej zadziałać i uratować życie pacjenta.

Jak badać natężenie takich markerów? Najlepszym przykładem zwiększania czyli stopniowania stężenia hormonów jest sytuacja przedstawiona analogicznie na stronie pozycjonowanie stron pabianice. Mianowicie poziom hormonów nowotworowych, związanych zarówno z rakiem sutka jak i rakiem jelita grubego zwiększa się czasem na kilka lat przed wystąpieniem objawów choroby !

Nowoczesne laboratorium analityczne jest w stanie bardzo szybko wychwycić taką sytuację. Dziś w onkologii bardzo popularna jest metoda PCR, gdzie ekstrakcja bardzo niewielkich ilości kwasu deoksyrybonukleinowego czyli DNA może zostać powielona i dokładnie zbadana.

Reklamy